Február 25-én, az intenzív hét első napján egy előadást hallgathattunk meg a szerzői jogokról és a mesterséges intelligenciáról, mint alkotói eszközről. Az előadó Pogácsás Anett volt, egy jogász, aki az első négy órában foglalkozott azzal a tizenkettő diákkal, akik az „Alkotó vagyok, vagy sem?” nevezetű projektre jelentkeztek.
Az előadás első fele a szerzői jogokról szólt. A szerzői jog magát a terméket védi, az ötletet nem, hiszen egy ötletből sokféle műalkotás keletkezhet, sőt, akár ugyan az a mű két teljesen eltérő körülmény között is létrejöhet. Ekkor, ha a két mű keletkezésének valóban semmi köze sincs egymáshoz, a szerzői jog mind a kettő alkotást védi. Egy alkotásból inspirálódhatunk és az adott ötletet felhasználva elkészíthetjük a saját változatunkat, amibe beletesszük az egyéniségünket, de nem másolhatjuk le, és nem vallhatjuk az eredeti művet a magunkénak. Egy mű a keletkezése után még egy jó pár évtizedig a szerző tulajdona, és ha meghal, akkor a jogutódjára száll az alkotás. A mű a készítő tulajdonában van, például ha valakit megkérsz rá, hogy készítsen rólad egy fényképet, akkor a kép nem a te tulajdonod, hanem azé az emberé, aki azt a fényképet készítette. A mű csak pár évtized után kerül be a közjogba, addig viszont a szerző vagy a jogutódja tulajdona.
Az előadás második felében a mesterséges intelligenciáról esett szó. A mesterséges intelligencia fejlődésével egyre több ember használja az MI-t mint eszközt, hogy ötleteket generáljon egy műhöz, vagy esetleg egy egész művet generáljon egy pár kulcsszó bepötyögésével. Ilyenkor felmerül az a kérdés, hogy kié az elkészült alkotás: az emberé, aki a kulcsszavakat adta, vagy az adott programé, amely a művet legenerálta? Meddig kell az embernek pontosítania a legenerált művet, hogy a végeredményt a sajátjáénak vallhassa? A válasz nem egyszerű, mivel nincs az konkrétan megadva, hogy hányszor kell újrapromptolni egy adott művet ahhoz, hogy az ember tulajdonában legyen a kész alkotás. Az MI fejődésével nehezebb megkülönböztetni az ember és a mesterséges intelligencia által készített képeket vagy zenéket. Mesterséges intelligenciával gyorsabb is az alkotási folyamat. Például, míg egy embernek körülbelül egy év elkészítenie egy albumot, addig az MI segítségével egy hét alatt le tud generálni valaki 20 dalt, és pár apró módosítással már meg is van egy kész album.
Összességében az előadás érdekes volt, az akkor szerzett tudás egy részét hasznosíthatjuk majd életünk során, például nem árt, ha az alkotók jogaival tisztában vagyunk.
Czirják Fruzsina 9.b